10 tipů jak nakupovat spodní prádlo na internetu
Poradíme vám, jak co nejefektivněji nakupovat podprsenky a spodní prádlo na internetu.
O tom, že britské číslování není vymyšlené a jak se vás mohou prodavačky snažit přesvědčit o opaku.
Již od počátků naší osvěty o správné velikosti podprsenky na nás někteří obchodníci míří s tím, že si vymýšlíme nesmyslné číslování, jiné postupy měření, apod. Vše jen proto, abychom si zajistili konkurenční výhodu na trhu.
Hana Nekolová z „Poradny správných velikostí podprsenek“ v Bílé labuti nedávno napsala článek, kde porovnává anglické a evropské číslování a metody určení správné velikosti u takto označených podprsenek. Rozhodli jsme si tedy na tuto „fintu s číslováním podprsenek“ trošku posvítit a vysvětlit vám, že nezáleží na tom, jaké označení má podprsenka na velikostním štítku, ale především na tom, zda opravdu správně sedí.
Abychom získali potřebné podklady pro tento článek, vyslali jsme jednu z našich zákaznic, aby si nechala v Bílé labuti od odbornic poradit správnou velikost a koupila si nějakou českou podprsenku (jakékoliv značky). Zákaznice z obchodu odešla s podprsenkou Triola v evropské velikosti 90D. Stejnou zákaznici jsme u nás oblékli do podprsenky „britské“ velikosti 80FF (36FF). Hana Nekolová vysvětluje rozdíl mezi evropským a britským číslováním následovně:
To první číslování se nazývá „evropské“ (standardní) a používá ho většina výrobců spodního prádla, které se na našem trhu prodává. Obvod těchto podprsenek se měří v nataženém stavu. Naměříte si například pod prsy 80 cm, kupujete podprsenku také s označeným obvodem 80 cm. Podprsenka Vám pak sedí dobře, neboť obvod je vyroben ve skutečnosti menší, aby po oblečení hruď dokonale obepnul. Velikost košíčků u tohoto číslování narůstá po 2 cm (AA, A, B, C, D, E, F, G, H, atd.)
Velmi nás zaujala metoda porovnávání obvodu podprsenky, a proto jsme obě podprsenky změřili. Nenatažený obvod podprsenky Triola vel. 90D měří 78 cm. Nicméně je extrémně elastický a po přiměřeném natažení se natáhnul na neskutečných 107 cm. Podle uvedené rady pokud by měla zákaznice naměřeno pod prsy 90 cm, měla by si koupit podprsenku s označením „90“. Bohužel už obvod opravdu hruď dokonale neobepíná, leda by si ho zákaznice přetočila kolem těla a zapnula až vepředu 🙂
Pokud na obvod 90 cm pod prsy oblékneme podprsenku, která má v nataženém stavu obvod o téměř 20 cm větší, logicky nemůže nikdy sedět správně. Obrázek výše ukazuje, co pak takový extrémně volný obvod dělá za neplechu. Obvod podprsenky by neměl být nijak extrémně těsný. Pouze dostatečně pevný tak, aby se na zádech nikam neposouval nahoru a dokázal poprsí poskytnout dostatečnou oporu (80 % váhy poprsí drží právě obvod podprsenky).
Hana Nekolová dále uvádí: „Již delší dobu se u nás však prodává spodního prádlo, které má číslování „britské“. Obvod těchto podprsenek je označen velikostí v uvolněném stavu, takže se po oblečení ještě hodně natáhne, proto je Vám současně poskytnuta rada, že od naměřeného obvodu máte odečíst 5-10 cm. Toto britské číslování má ještě specifika v označení velikostí košíčků, které narůstají po 2,54 cm = 1 palci (AA, A, B, C, D, DD, E, F, FF, atd.)“
Do ruky jsem tedy vzala podprsenku Ewa Michalak Cappuccino, kterou můžete vidět na obrázcích, v „britské“ velikosti 80FF (36FF). Podprsenka v nenataženém stavu měřila v obvodu 69 cm, to znamená, že v porovnání s podprsenkou Triola byl obvod v nenataženém stavu podobný (kolem -10 cm od označení na podprsence). Nicméně Ewa Michalak se natáhla v této velikosti pouze na 84 cm. A já se tedy ptám, která podprsenka je vlastně pevnější, ta „evropská“ nebo ta s tím „britským“ číslováním?
Na dotaz čtenářky, zda od naměřené hodnoty pod prsy je správné odečítat deset centimetrů, Nekolová radí:
Odpověď na náš dotaz „zda byste si měla změřit obvod pod prsy a od toho odečíst „desítku“ a tím získat správnou velikost“ zní, že pouze v případě, že si kupujete podprsenku od výrobce, který vyrábí podprsenky s britským číslováním. U evropského číslování by Vás obvod podprsenky příliš tlačil a svíral.
Abychom si nijak nenadržovali, vzala jsem namátkou ještě jednu podprsenku s označením 90D značky Fantasie. Nenatažený obvod podprsenky měřil 82cm a natažený pak 97 cm. Natažený obvod byl tedy pořád ještě o 10 centimetrů kratší, než ten od české podprsenky Triola. Kde jsou tedy ty „extrémně pevné obvody“, od kterých již není potřeba nic odečítat? Nemělo by to být zrovna naopak?
Nekolová dále říká:
Někdy se zákaznice také ptají, zda je možné si kupovat podprsenku jednou s evropským a podruhé s britským číslováním. Ano, ale je potřebné vědět, že vždy musíte žádat zcela jiné číselné označení podprsenky: Naměříte-li si například pod prsy 79 cm a přes prsa 97 cm, tak u evropského číslování jste velikost 80C, ale u britského jste 70F. Přitom obě podprsenky Vám budou dobře sedět.
A nyní se opravdu ptám já: co dělat, pokud má podprsenka označení jak evropské tak britské? Často se totiž na podprsenkách uvádějí obě dvě hodnoty. Podle toho co paní Nekolová tvrdí, bychom se mohli ocitnout v následující situaci: přijdeme do obchodu, kde bude viset řada stejných podprsenek, kde každá bude mít (jako na obrázku výše) obojí označení – jak evropské tak britské. Podle evropského bychom si vybrali velikost 80C, ale podle anglického 70F. A v ruce máte dvě podprsenky naprosto odlišné velikosti, které logicky nemohou obě dvě v žádném případě dobře sedět. A co teď?
Milé dámy, je jedno, jestli má podprsenka označení „evropské“, „britské“ nebo třeba nějaké z Tramtárie. Důležité je, aby vám podprsenka správně seděla. Obvod by měl být dostatečně pevný a hezky poprsí podpírat a košíček musí být tak velký, aby z něj nikde nic neutíkalo nebo aby vám naopak nedostával. Nenechte se zatlačit do kouta jen proto, že některý obchod vaší velikost nenabízí a prodavačka vám bude chtít prodat nevhodnou velikost podprsenky. Pokud víte, jak má podprsenka správně vypadat, už vás žádné číslování trápit vůbec nemusí.
Vyberte si sama, jak chcete, aby vaše prsa vypadala…
*Podprsenka Triola nebyla pro účely tohoto článku vybrána záměrně, byla pouze doporučena prodavačkou z Bílé labutě. To, že podprsenka zákaznici nesedí, není vada podprsenky jako takové, ale pouze chybné doporučení prodavačky.
Poradíme vám, jak co nejefektivněji nakupovat podprsenky a spodní prádlo na internetu.
Než se vydáte na nákup podprsenky, je důležité pochopit, co vše stojí za její konstrukcí a proč se podprsenky cenově liší.
Bude vám stačit jedna podprsenka, nebo je potřeba je spíše střídat? Kolik je ten správný počet podprsenek?